Genesis Bootcamp & Gazi Blockchain

Blokzincir teknolojisi, günümüzde oldukça yaygınlaşması ve hayata geçirilen projelerin ortaya çıkması ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Bu yazının ele alındığı tarihte bile üniversitelerde kurulan blokzincir topluluklarının sayısı oldukça fazla. Geleceği şekillendirecek olan bu teknolojinin ileride birçok alanda kullanılması ve merkezi alt yapıların yerini alması kaçınılmaz. Peki biz z kuşağının bu geleceğin mimarisi hakkında bilinçlenmesi için neler yapıyoruz?
Günümüzde, Blokzincir teknolojisinin gündelik hayata uyarlanması ve döneme uygun ihtiyaçlar doğrultusunda bu teknoloji ile projeler geliştirilmesi için çalışmalar çoktan başlamış hatta bu konuda oldukça yol katedilmiştir. Gazi Blockchain Topluluğu olarak ileride de bu çalışmaların devam edebilmesi ve teknolojinin bu gelişmelere adapte olabilmesi için blokzincir teknolojisinin iyi ve kötü yanlarıyla gelecek nesillere aktarılması doğrultusunda yakın zamanda örnek bir çalışmaya imza atmış bulunmaktayız. Topluluk olarak bu konuda yetkin olan Gazi Üniversitesi akademisyenleri, topluluk öğrencileri ve WEB3 Teknolojileri Derneği ile yürüttüğümüz bu çalışmayla Anadolu’nun farklı bölgelerindeki ortaöğretim seviyesi okullarda bu teknolojiye ilgili olan öğrencilere, blokzincir ve ilgili konular hakkında eğitim vermeye başladık. Salı ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün, öğrencilerin günlük olarak yerine getirmesi gereken sorumluluklar ve kendilerine ayırması gereken zamanı kısıtlamayacak bir tempo ile 1er saatlik blokzincir ve web3 eğitimi vermeye devam ediyoruz. Önceden hazırlanmış müfredat ve konu içerikleri doğrultusunda, akademisyenler ve topluluk bünyesindeki öğrencilerin ekosistem hakkında bildiklerini ve araştırmalarını, bu alanda bilgi sahibi olmak isteyen meraklı çocuklarla onları da sürece dahil ederek paylaşmasına olanak sağlıyoruz. Bol uygulamalı ve görsel olarak zenginleştirilmiş eğitim içeriği ile çocukların sıkılmadan anlayarak öğrenmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çocukların bu eğitim ile ilgili görüşlerini anlayabilmek adına eğitim sürecine dahil olan bazı öğrencilerden aldığımız geri bildirimler:
Şehit Tebernuş Özler Ortaokulu öğrencisi İhsan Bartu Yaş: “Hocam bana biraz zor geliyor. Özellikle hocalarımızın kullandığı terimlere hakim değilim ve bu tarz bir eğitimi ilk defa alıyorum. Ama hocalarımız ve sohbet ortamı konusunda çok cana yakın herkes. Benim ilgimi çekiyor çünkü yeni teknolojileri araştırmayı vs. çok seviyorum. Çok seviyorum ve severek katılıyorum.”
Ankara Fen Lisesi öğrencisi Ertuğrul Çınar: “Eğitim Web 3 teknolojileri ve blockchain hakkında detaylı bilgilendirme içeriyordu içerik de üretmeye başlayınca bu iş süper olacak!”
Günümüzde karşılaştığımız birçok soruna ve ihtiyaca çözüm olabilecek olan blokzincir teknolojisini yeni nesiller ile buluşturmak ve onların fikirlerinin de ekosistemin bir parçası haline gelmesini sağlamak adına hayata geçirmiş olduğumuz bu proje henüz birkaç okulla devam etmekte iken hedefimiz daha çok okula ve öğrenciye ulaşarak ülke genelinde bir farkındalık oluşturmak. Topluluk olarak tüm projelerimiz ile ekosistemin büyümesi için, bu teknolojinin kolaylık sağlayıp çözüm olabileceği her alanda projelerin ortaya çıkması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Berat AKDOĞAN

Gazi Blockchain Topluluğu Başkan Yardımcısı

Leave a Comment