Beslenme ve Diyetetik ile Blockchain İlişkisi

Herkese merhaba, yakın zamanda yapay zekanın gözdesi olan ChatGPT ile bir röportaj yapmıştık ve Beslenme ve Diyetetik alanında Blockchain’ e merhaba demiştik.  Şimdi biraz da biz konuşalım bu Beslenme – Diyetetik ve Blockchain Entegrasyonunu.

Günümüzde, yapay zekâ teknolojileri birçok alanda hızla gelişmekte ve hayatımızın neredeyse her alanına yayılmaktadır. Savunma sanayisi, e-ticaret, robotik uygulamalar, akıllı ev sistemleri, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler, dil çevirileri ve sesli asistanlar gibi birçok farklı sektörde yapay zekâ, yeni iş modelleri ve iş fırsatları yaratmakta, verimliliği artırmakta ve kullanıcı deneyimini iyileştirmektedir. Peki ya sağlık alanında? Sağlık alanında yapay zekâ programlarının kullanımı, tanı sürecinin kısaltılması, ilaç geliştirme sürecinin hızlandırılması, hastaların gözlem sürecinin optimize edilmesi ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi gibi birçok alanda büyük bir potansiyele sahiptir.  Sağlık alanlarına spesifik bakacak olursak; Beslenme ve Diyetetik bölümü için yapay zekâ çok önemli ve avantajlı bir konuma gelmiş bulunmakta. Tanı koyma süreçlerinin kısalması, kişinin beslenme alışkanlıklarına, sağlık durumuna ve genetik özelliklerine dayanarak beslenme planlarında yapay zekâ kullanılmaktadır. Beslenme ve diyetetik ile yapay zekâ entegrasyonu ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Örneğin; besin tüketiminin değerlendirilmesi, diyet planlaması, diyet hastalık ilişkisi tespiti ve antropometrik ölçümlerin alınması gibi konularda yapay zekâ tekniklerinin kullanımı giderek artarken, yapılan araştırmalar da bu konuda hızla çoğalmaktadır. Bunlara ek olarak yapay zekâ sağlığımız için önemli bir etken olan mikrobiyota analizleri yapabilmekte ve analizler sonucu diyetisyenler mikrobiyotaya özgü beslenme programları hazırlayabilmektedir.

Yapay zekâ ile ilişkili olan Blockchain teknolojisi de Beslenme ve Diyetetik ile ilişkisi bulunmaktadır. Blockchain nedir diye bakacak olursak; Blockchain, merkezi olmayan bir veri tabanı teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde, tüm işlemler kaydedilir ve paylaşılır. Veri tabanındaki bloklar, önceki blokların verilerini ve bir hash değerini içerir ve bu nedenle blokların değiştirilmesi veya silinmesi imkansızdır. Bu teknoloji özellikle finansal alanlarda kullanılmakla birlikte son zamanlarda sağlık, finans, gıda güvenliği, lojistik ve diğer birçok sektörde veri güvenliği ve yönetimi için kullanılmaktadır.  Bu teknoloji tıbbı verilerin güvenliği ve gizliliği gibi konularda Beslenme ve Diyetetik alanında da kullanılabilir. Örneğin diyetisyen ve hastalar arasında ya da diyetisyen ve diğer sağlık personelleri arasında ki bilgi paylaşımı güvenli bir şekilde gerçekleşebilir. Bununla birlikte gıda endüstrisinde gıdanın üretimi, işleme tabi tutulması, tedariğindeki güvenirliğinden ve depolama gibi aşamalarından emin olmak için de bu teknoloji kullanılabilmekte. Yani insanlar gıdanın nereden geldiği ile nasıl üretildiği ile ilgili sorularına cevap alabilirler. Peki ya Blockchain diyetisyenler için bir asistan işlevi gösterir mi dersiniz? Aslında böyle bir durum olabilir. Kişisel sağlık verilerini, beslenme alışkanlıklarını, intolerans ve alerji gibi hastaya ait verileri Blockchain kaydedip saklayabilir ya da diyetisyen gıdaların besin değerlerini, alerjenlerini, katkı maddelerini ve kalori miktarlarını da Blockchain üzerinde kaydedebilir.

Teknoloji hızla gelişiyor ve şu an burada konuştuklarımız ilerleyen zamanlarda bizim için devenin yanında pire olarak kalacağını içten içe biliyoruz. Peki o zaman geleceğin Diyetisyen ve Diyetisyen adayları hazır mıyız!

Beslenme – Diyetetik ve Blockchain Entegrasyonu hakkındaki yazımız bu şekildeydi, umarım keyif almışsınızdır. Yazı hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Sağlıcakla kalın 😊

NİSANUR YALÇIN

Kaynak:

https://beslenmevediyetdergisi.org/index.php/bdd/article/view/1730/1266

https://www.researchgate.net/profile/Feride-Ayyildiz/publication/357352908_Artificial_Intelligence_Applications_in_Nutrition_and_Dietetics/links/61dc686c5c0a257a6fdbfe71/Artificial-Intelligence-Applications-in-Nutrition-and-Dietetics.pdf

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/775807

Leave a Comment