Yapay Zekanın İsviçre Çakısı: ChatGPT

Bu yazımızda 2022’nin son aylarında çıkan ve büyük dikkat çeken yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi incelemek için derinlere dalacağız. ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, ChatGPT ile neler yapabilirim gibi birçok sorunun cevabını bu blog içinde bulabileceksiniz. Keyifli okumalar diliyorum.

  *Tarih 30 Kasım 2022.Amerikan bir yapay zeka şirketi olan OpenAI, uzun süredir üstünde çalıştığı yapay zeka sohbet robotunun ilk sürümünü piyasaya sürdü: ChatGPT.

  Etkileşim kurduğunuz bir sistemin size “makinemsi” cevaplar vermek yerine sizi gerçekten anlayabildiğini ve sorduğunuz soruları ne olursa olsun cevaplayabildiğini düşünün. Sizin için analiz yapabilen, bir developer gibi kod yazabilen, yaptığınız bir proje veya çalışma hakkında tavsiyelerde bulunabilen bir robot…Bu okuduklarınız artık hayal değil. Bize interaktif bir sohbet ortamı sunan bu sistemin adı ChatGPT. Eğer gerçekten tanımsal bir açıklama arıyorsanız bunu kendisine soralım bakalım bize kendini nasıl tanıtacak.

  ChatGPT ile neler yapılabileceğine geçmeden önce bu robota nasıl erişilir adım adım gidelim.

1-Akıllı cihazınızdan https://chat.openai.com web sayfasını açın.

2-İlk defa giriş yapıyorsanız “Sign up” butonuyla üye olmanız gerekiyor, halihazırda OpenAI üyeliğiniz varsa “Log in” butonuna basarak hesabınıza giriş yapın.

3-Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranından ChatGPT’yi kullanabilirsiniz. Artık baş başasınız.

  Şimdi söz sırası ChatGPT’de, tüm marifetlerini anlatmak imkansız ama bakalım neler yapabiliriz. Birkaç tanesini yazalım ve bütünden parçalara inerek örneklendirelim.

– Soru-Cevap

– Makale, şiir, senaryo gibi metinler yazabilme

– Matematiksel denklemleri çözebilme

– Tavsiyelerde bulunma

– Kodlama yapabilme veya kod bloğundaki hataları tespit edip düzeltebilme…

**Basit bir soru-cevap ile ısınalım.

Fotoğrafta iki farklı soru görüyoruz. Aralarındaki fark ise cümlelerin sayısı ve uzunluğu. Buradan yapmamız gereken çıkarım ise ChatGPT sadece sorularımızı cevaplamakla kalmıyor, cevapları istediğimiz formda almamıza da imkân sağlıyor.

**Soru cevaptan istediğimizi aldık. Bakalım robotumuzun edebi yönü kuvvetli mi ?

Burada ChatGPT’den bir istekte bulunduk ve sohbetimizin dinamik olarak ilerlediğini bir nevi kanıtlamış olduk. Verdiğimiz komutları ayrı ayrı değerlendirmek yerine birbirleriyle bağdaştırıp üstüne koyarak cevap verdiğini görüyoruz.

**Çoğumuzun içinde, derinlerde bir yerlerde üşengeçlik yatıyor. Kimimiz bununla baş edebilse de kimimiz bununla baş edemiyor ve işlerini hep son ana bırakıyor. Varsayalım ki size bir proje verildi ve bu projede Solidity programlama dili ile basit bir akıllı sözleşme örneği yazmanız gerekiyor ama siz son ana bıraktınız. Üzülmeyin ChatGPT emrinizde.

ChatGPT kodları yazmakla kalmadı, kullandığı fonksiyonların ne işe yaradığını açıklayarak size yaptığı projenin de açıklamasını yapmış oldu. Bu robotun getirdiği kolaylık ve işlevselliği gördükten sonra özellikle öğrencilerin ChatGPT kullanımında artış yaşanması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

**Peki sözleşmeyi kendimiz kodladık ama bir yerde hata yaptık diyelim. Hatayı bir türlü bulamıyoruz ve çıldırmak üzereyiz. ChatGPT’den yardım istemeyi deneyelim(Derleyicinin hatayı göstermediğini varsayalım).

Bir önceki örnekteki kodumuzdan derleyicinin kullanacağı sürüm kodunu çıkarıp (^0.8.0) yardım istediğimizde aldığımız cevap, ChatGPT’nin hatalı durumları da ne kadar efektif bir şekilde çözebildiğini açıkça gösteriyor.

ChatGPT’yi nerelerde kullanabileceğiniz hakkında kafanızda ufak da olsa bir şeyler oluştuğunu düşünüyorum. Ek olarak ocak ayının ikinci haftasında birçok global haber kaynağında yer bulan habere göre Microsoft ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ya 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Şu anki sürümünde bile bize sundukları üst düzeyde iken, güncellemeler ve yeni özelliklerin eklenmesi ile neler göreceğiz onu bize zaman gösterecek.

Enes TEKTAŞ

1 Comment
  1. Yapay Zekanın İsviçre Çakısı: ChatGPT - Etkin Kampüs

    […] Bu ve benzeri daha çok içerik için tıklayınız: https://www.blockchaineventcentre.com/2023/01/23/yapay-zekanin-isvicre-cakisi-chatgpt/ […]

Leave a Comment