Blockchainlerin Dünyayı Nasıl Ele Geçirdiğine Dair 50’den Fazla Örnek

Blok zincirleri hakkında konuşurken, genellikle gelecekteki uygulamalarını düşünüyoruz. “Blockchain bunu çözecek, blockchain şunu başaracak”. Unutması kolay olan Blok zincirlerinin zaten vahşi doğada konuşlandırıldığıdır.

Otomobilden yapay zekaya bir endüstri seçin ve olasılıklar, blok zincirlerinin eylemdeki örneklerini bulacağınızdır. Tüm çeyrekler(finansal yılın üç ayı) ve tüm çevrelerde, blok zincir damgasını vuruyor. ABD Hazinesi bile daha fazla pilot proje ve test programının olması gerektiğini savunarak harekete geçiyor.

‘Dünya Ekonomik Forumu’, küresel GSYİH’nın% 10’unun 2025 yılına kadar blok zincirinde saklanılacağını tahmin ediyor. Bu, dışarıdaki küresel yöneticilerin sismik değişime hazırlandığı ve uygulanmasını tamamen desteklemeye hazır oldukları anlamına geliyor. Dağıtık defter teknolojisinin etkisi, internet devriminin kendisi kadar büyük olabilir.

Kullanım durumları değişebilir, ancak teknolojinin kullanılmasından elde edilen faydalar değişmeden kalır: şeffaflık, değişmezlik, artıklık ve güvenlik. 2018’de her gün yeni blockchain girişimleri başlatıldı. İşte dünya çapında kullanılan 50 blokchain örneği.

Hükümet

Bir dizi hükümet, kamu kayıtlarını merkeziyetsiz bir veri yönetimi çerçevesinde saklamak için blockchain teknolojisine ilgi duyduğunu belirtti. Blockchain, Finlandiya’daki kentsel ve kırsal yerlerdeki vatandaşların kayıtlara erişebilmesini sağlayacak. Diğer kullanımları arasında eğitim, kamu kayıtları ve oylama gibi devlet uygulamalarıı da bulundurmakta.

Atık Yönetimi

Waltonchain’in RFID teknolojisi, Çin’deki Akıllı Atık Yönetim Sistemi tarafından kullanılıyor. Walton’un blok zincirini kullanarak proje, operasyonel verimliliği artırmak ve kaynakları optimize etmek için atık seviyelerinin denetlenmesini sağlayacak.

Kimlik Belirleme

İsviçre’de “Crypto Valley” olarak bilinen Zug, orada yaşayan bireylerin kimliklerini kaydetmek için Uport ile ortaklık kurarak bir blockchain projesi geliştirdi ve bu onların(ikamet edenlerin) çevrimiçi oylamaya katılmalarını ve ikametgahlarını kanıtlamalarını sağladı.

Sınır Kontrolü

Şu anda, iki ülke arasındaki Eurostar trenindeki yolcular birden fazla noktada sınır kontrol kontrollerinden geçiyor. Blockchain, verilerin değiştirilmediğinden ve doğrulanabilir doğrulukta olduğundan emin olmayı sağlayacaktır.

Sağlık

Tıbbi kayıtlar bilindiği gibi çoğunlukla dağınık ve hatalıdır, tutarsız veri işleme süreçleri hastanelerin ve kliniklerin genellikle yanlış veya eksik hasta kayıtlarıyla çalışmaya zorlandığı anlamına gelir. MedRec gibi sağlık projeleri, blok zinciri kimlik doğrulama sağlarken ve gizliliği korurken aynı zamanda veri paylaşımını kolaylaştırmanın bir aracı olarak kullanıyor.

Kuruluş

Microsoft Azure Enterprise müşterileri, Ethereum Blokchain’e bir hizmet olarak erişebilir. Bu, işletmelere güvenli bir ortamda barındırılan akıllı sözleşmelere ve blockchain uygulamalarına erişim sunar.

Google’ın da bulut tabanlı işlerini desteklemesi için özel bir blok zinciri üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Ana şirket Alphabet, üçüncü tarafların Google’ın işletmeler için bulut hizmetleriyle ilgili olduğuna inanılan, verileri depolamak için kullanabilecekleri bir dağıtık defter geliştiriyor, şirketler için de beyaz etiketli bir sürüm üzerinde çalışıyor.

Tıbbi

Hasta kayıtlarını dijitalleştiren tıp merkezleri, verilerini birden fazla tesise dağıtmıyor, bunun yerine merkezi sunucularda tutuyorlar. Bu veriler, İngiltere’deki NHS hastanelerini vuran fidye yazılımı saldırılarının da kanıtladığı gibi, bilgisayar korsanları için birincil hedef oluyor. Güvenlik riskleri göz ardı edilse bile, hala verilerin parçalanması sorunu var. Şu anda farklı hastanelerde faaliyette olan 50’den fazla farklı elektronik sağlık kaydı (eHR) yazılım sistemi bulunmaktadır ve bunlar genellikle aynı şehir içinde düzinelerce farklı paketle gerçekleştirilmektedir. Bu merkezi sistemler birbirleriyle birlikte çalışmaz ve hasta verileri farklı merkezler arasında dağılmış olur.

Yaşam ve ölüm durumlarında, güvenilir veri eksikliği ve yavaş arayüzler yıkıcılığını kanıtlayabilir. Hasta gizliliği, yalnızca tıbbi olarak yetkilendirilmiş kişilere ve yalnızca ihtiyaç duyulan süre boyunca erişim izni verilen güvenli, merkeziyetsiz bir ağda korunur.

Müzik

Blockchain teknolojisinin temel faydalarından biri, aracıları veya komisyoncuları ortadan kaldırmasıdır . Müzik işi, verimsizlikleri sanatçıların çabaları karşılığında düşük ücretler almasına neden olan bir endüstrinin en iyi örneğidir. Eski Guns N Roses davulcusu Matt Sorum tarafından denetlenen Artbit de dahil olmak üzere müzik yaratıcıları için daha adil bir anlaşma arayan bir dizi blockchain tabanlı proje ortaya çıktı.

Karbon Ofsetleri

Ağır sanayileşmiş bir ülke olarak, Çin’in çevresel ayak izi önemlidir. Mart 2017’de IBM, Çin’deki karbon varlıklarını takip etmenin bir yolu olarak Hyperledger Fabric blok zincirini Energy-Blockchain Labs ile birlikte başlattı. Bu, emisyonları izlemek için ölçülebilir ve denetlenebilir bir sistem oluşturdu ve daha yeşil endüstriyel uygulamaları teşvik ederken enerji tüketimini dengelemek isteyen şirketler için ticarete açık bir pazarı kolaylaştırır.

Tedarik Zincirleri

Tedarik zinciri yönetimi, blok zinciri için en faydalı kullanım durumlarından biri olarak görülmektedir, çünkü malların baştan sona veya üreticiden mağazaya çeşitli ellerden geçirilen endüstriler için idealdir. IBM ve Walmart, Çin’de Blockchain Gıda Güvenliği İttifakı’nı başlatmak için bir araya geldi. Fortune 500 şirketi JD.com ile birlikte yürütülen proje, gıda takibini ve güvenliğini iyileştirmek ve gıdaların tüketilmesinin güvenli olduğunu doğrulamayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Çin, blockchain projeleri için olgun bir test yatağı olduğunu kanıtlıyor, çünkü aynı zamanda dünyanın ilk tarımsal emtia blok zincirine de ev sahipliği yapıyor. Büyük bir gıda tüccarı olan Louis Dreyfus Co, Çin’e soya fasulyesi satarken kullanılan Hollanda ve Fransız bankalarıyla bir proje kurdu ve blockchain teknolojisinin kullanımı sayesinde işlemler geleneksel yöntemlerden daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Elmaslar

Dünyanın en ünlü elmas şirketi olan De Beers Group, artık “platformda kayıtlı her elmas için dijital bir kayıt” oluşturmak üzere tasarlanmış kendi blok zincirine sahip ve çalışıyor. Elmasların kaynağı ve menşe ülkeleriyle alakalı etikler, hat boyunca taşların daha az değerli olanlarla değiştirilme riski ile birleştiğinde, blockchain doğal bir uyumdur. Her kayıt silinemez olduğundan, her taş için girilen verilerin elmasların kendileri kadar uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Emlak

Ukrayna, bir mülk anlaşmasını kolaylaştırmak için blok zincirini kullanan ilk ülke olma onuruna sahiptir. Kiev’deki bir mülk, önde gelen kripto para birimi savunucusu ve TechCrunch kurucusu Michael Arrington tarafından satıldı. Anlaşma, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin yardımıyla etkinleştirildi ve blok zinciri tabanlı emlak anlaşmalarında uzmanlaşmış bir girişim olan Propy tarafından tamamlanan birçok anlaşmadan ilki olması amaçlanıyor.

Balıkçılık Endüstrisi

Blockchain artık sürdürülebilir balıkçılığı desteklemek için kullanılıyor. Yasadışı olarak yakalanan balıklar, endüstride endemik bir sorundur ve dağıtık defter teknolojisi, balıkların nerede yakalandığını, işlendiğini ve satıldığını kanıtlamak için bir araç sağlar. Bu ‘ağdan tabağa’ zinciri, müfettişlerin balıkların insan hakları ihlalleriyle ünlü bölgelerden mi yoksa ekonomik yaptırımlardan etkilenen ülkelerden mi geldiğini belirlemelerini sağlar.

Güzel Sanatlar

Elmas ticaretine benzer şekilde, sanat endüstrisi de sanat eserlerinin kökenine ve özgünlüğüne bağlıdır. Blockchain, orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemek için bir resmin kimliğini doğrulayamazken, parçanın önceki sahiplerini kanıtlamak için kullanılabilir. Ek olarak, blockchain artık sanatsal varlıkları edinmenin bir aracı olarak kullanılmaktadır. Bu, somut nesneleri dünyanın herhangi bir yerinden kolayca takas edilebilir ve değiştirilebilir hale getirmek için blockchain teknolojisinin, fiziksel olarak güvenli depolardan aktarmaya gerek kalmadan nasıl kullanılabileceğinin bir başka örneğidir.

Kamu Hizmetleri

Avustralya’nın Fremantle şehrinde, dağıtılmış enerji ve su sistemlerine odaklanan iddialı bir proje blockchain teknolojisini kullanıyor. Güneş panelleri, güneşle kutsanmış bölgede daha sonrasında suyu ısıtmak ve güç sağlamak için kullanılan elektriği yakalamak için kullanılıyor ve verileri blok zincirine kaydediliyor .

Şili Ulusal Enerji Komisyonu, ülkenin enerji kullanımına ilişkin verileri tasdik etmenin bir yolu olarak blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Hassas veriler, Güney Amerika ülkelerinin elektrik altyapısını modernize etmeye ve güvence altına almaya yardımcı olma girişiminin bir parçası olarak bir blok zincirinde saklanacak.

LGBT Hakları

Blockchain, “pembe ekonomi” yi inşa etmede ve LGBT topluluğunun insanların kimliklerini açıklamadan hakları için savaşmalarına yardımcı olabilir. İkincisi son derece önemli bir konudur, çünkü nefret suçları eşcinsel topluluk içinde, özellikle de insan hakları ihlalleriyle ünlü ve eşcinselliğin yasaklandığı veya en azından kaşlarını çattığı ülkelerde tekrarlanan bir sorundur.

Kedi Bağları

Kedi bağları, deprem, tsunami ve diğer doğal afetlerin kurbanı olan insanlar için tek umut olabilir. Blockchain, taraflar arasında hızlı ve şeffaf anlaşmalara izin verir ve sistemin insan operasyonu olmadan bile çalışır durumda kalacağına dair kesinlik yaratır. Blockchain artık bir kedi bağı uzlaşma mekanizması olarak başarıyla kullanılmaktadır .

Turizm

Blockchain, turistlere yerel mal ve hizmetler için bitcoin ve diğer para birimleriyle ödeme yapma fırsatı vererek Hawaii ekonomisini iyileştirmenin bir aracı olarak araştırılıyor. Bu şekilde eyalet hükümeti, özellikle Asya’dan gelen turistleri daha fazla para harcamak ve sonunda Hawaii’nin ekonomik olarak gelişmesine yardımcı olmak için turistleri çekmeyi umuyor.

Ulusal Güvenlik

2016 yılında ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), blok zincirini elindeki verileri güvenli bir şekilde depolamak ve iletmek için bir araç olarak kullanacak bir proje açıkladı. Factom blok zincirini kullanarak, güvenlik kameralarından ve diğer sensörlerden alınan veriler, veri ihlali riskini azaltmanın bir yolu olarak blok zinciri kullanılarak şifrelenir ve saklanacak. Proje halen devam etmekte.

Nakliye

Blockchain’in nakliye kayıtlarına uygunluğu açıktır. Bir dizi proje, uluslararası ticarette kaçınılmaz bürokrasiye şeffaflık getirmek için deniz lojistiği endüstrisinde kullanarak, bu alanda çalışmak üzere dağıtık defter teknolojisine sahip. En büyük küresel nakliyecilerden biri olan Maersk, blok zincirini kullanmanın öncüsüydü ve şimdi ZIM meşaleyi aldı.

Vergilendirme

Dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerinden biri olarak, Çin’in blockchain’in ve sunduğu her şeyin ilk ve en önde gelen uygulayıcılarından biri haline gelmesi şaşırtıcı değil. Teknolojiyi, Devlet Vergilendirme İdaresi ile birlikte Miaocai Ağı başkanlığındaki bir projede vergilendirmeyi ve elektronik fatura düzenlemeyi kolaylaştırmak için kullanmaya karar verdi.

Mobil Ödemeler

Altında blockchain teknolojisi yatan kripto para birimleri, çok çeşitli projelerde mobil ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. 2018 sonbaharında başlatılması planlanan en son girişimlerden biri, Japon bankalarından oluşan bir konsorsiyumu içerecek. Anında mobil ödemeleri etkinleştirmek için Ripple’ın teknolojisini kullanacaklar.

Tapu Sicili

Blockchain bir kez daha yalnızca kripto alanında ve küçük şirketler tarafından uygulanabilir olmadığını kanıtlıyor. Gürcistan hükümeti bunu tapu kaydetmek için kullanıyor. Kendilerine özel olarak tasarlanmış bir blockchain sistemi oluşturdular ve Ulusal Kamu Sicili Ajansı’nın (NAPR) dijital kayıt sistemine entegre ettiler. Gürcistan şimdi blockchain teknolojisinin sunduğu şeffaflık ve dolandırıcılığın azalmasından yararlanıyor.

Hesaplama

Amazon Web Services, blok zincirinin yardımıyla veritabanı güvenliğini artırmak için Digital Currency Group (DCG) ile işbirliği yaptı. DCG’nin girişimlerinin çalışması için bir platform ile birlikte projeleri için teknik destek de sağlayacaklar.

Sigorta

Sigorta endüstrisinde blockchain hakkında sık sık konuşulmakta, ancak birçoğu teknolojinin zaten uygulandığını bilmiyor. Örneğin, Insurer American International Group Inc, International Business Machines Corp ile ortaklaşa olarak, Standard Chartered Bank PLC için “akıllı sözleşme” olarak adlandırılan çok uluslu bir politikanın pilot uygulamasını tamamladı ve karmaşık uluslararası kapsamı blok zinciri aracılığıyla yönetmeyi planlıyor.

Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Korunması

Bir insan başka bir insan için bir kurt, hayvanlar için daha da büyük bir kurttur. “Care for the Uncareed(önemsemeyeni önemse)”, blockchain teknolojilerini kullanarak nesli tükenmekte olan türleri korumanın ve korumanın bir yolunu bulmak için önde gelen geliştiricilerle birlikte çalışan bir STK’dır.

Reklam

Nasdaq ile ortaklaşa New York İnteraktif Reklam Borsası, markaların, yayıncıların ve ajansların reklamları satın alabileceği bir pazar yeri oluşturmak için blockchain kullanıyor. Süreç , Ethereum blok zincirinde açık bir protokol kullanarak, potansiyel olarak olabildiğince güvenli olmasıyla basittir.

Gazetecilik

Kalıcılık artık gazetecilik ticaretinde sıcak bir konudur. Yanlış bir hareketin yapılmasıyla yıllarca süren sıkı çalışma ve araştırmalar boşa gidebilir. Blockchain, soruna akıllıca bir çözümdür. Merkezi olmayan bir gazetecilik pazarı olan Civil, bariz blok zinciri faydalarının yanı sıra, kaliteli haber içeriği için ekonomik bir teşvik modeli sunarken, içeriği kalıcı olarak arşivleme kabiliyeti ile birleştiğinde, sonsuza dek her zaman erişilebilir kalacaktır.

Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler artık bilimkurgu malzemesi değil. Taipei, dağıtık defter Teknolojisinin yardımıyla kendisini geleceğin şehri olarak konumlandırmaya çalışıyor. IOTA ile bir ortaklık duyurdu ve şimdiden ışık, sıcaklık, nem ve kirlilik tespitine sahip kartlar oluşturmak için çalışıyorlar.

Petrol Endüstrisi

Emtia piyasasının önde gelen oyuncularından biri olan S&P Global Platts, petrol depolama verilerini kaydetmek için kullanılan bir blockchain çözümünü deniyor. Haftalık envanterler blok zincirde saklanacak, manuel veri yönetimine olan ihtiyacı azaltacak ve insan hatası olasılığını en aza indirecektir.

Demiryolları

Rusya’da, demiryolu operatörü Novotrans, operasyonlarının hızını artırmak amacıyla blockchain teknolojisini kullanıyor. Ülkedeki en büyük demiryolu taşıtı operatörlerinden biri olan şirket, onarım talepleri, envanter ve operasyonlarıyla ilgili diğer konularla ilgili verileri kaydetmek için blockchain kullanacak. Buradaki fikir, blockchain kayıtlarının kurcalamaya ve verilerin bozulmasına karşı daha dirençli olacağıdır.

Oyun

Oyun endüstrisindeki en etkili şirketlerden biri olan Ubisoft, blockchain’in video oyunlarına nasıl uygulanacağı konusunda araştırmalar yapıyor. Özellikle, ödüller ve dijital koleksiyonlar gibi oyun içi öğelerin mülkiyetine ve transferine odaklanıyor. Bunlarda, Ethereum blok zincirini kullanarak zaten başarılı eylemler gösterilmiştir.

Araç Kiralama

Blockchain’in dağıtık defter teknolojisi, her türlü kaydı güvenli ve değiştirilemez bir şekilde kaydetmek için idealdir.

Enerji Dağıtımı

Enerji sektörünün karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, arz fazlası ticareti yapma alışkanlığı olan şirketlerin muhakkak kayıt tutmaya ihtiyaç duymalarıdır. Enerji tahsislerini gerçek zamanlı olarak izlemek ve tedarik zinciri boyunca verimli dağıtım sağlamak, birden fazla veri noktası gerektirir ve ayrıca tüm kuruluşlar arasında yakın işbirliğini zorunlu kılar.

-RESİM-

Her gün, gerçek dünya senaryolarında kullanılan blok zincirlerinin sayısı artmaktadır. Lojistikten güzel sanatlara, bu dönüştürücü teknolojiden etkilenmemiş bir sektör bulmak zor. Öyle bir noktaya geldik ki, teknolojinin mevcut çalışma tarzından daha üstün olduğunu kanıtladık.

‘WEF’, 2025 yılına kadar dünyanın ana akım blok zincirinin benimsendiğini göreceğini tahmin ediyor. Ancak zaten uygulama aşamalarında olan kullanım durumlarını inceledikten sonra sormamız gerekiyor, gerçekten bu kadar uzun sürecek mi?

Zincirde her şeyi geride tutan sadece küçük bir kıvrılma var. Bu bükülme birlikte çalışabilirlik olarak bilinir.

Son 15 yıldır barışçıl bir şekilde akan bir nehri düşünün, sonra aniden bir fırtına ortaya çıkar ve haftalarca yağmur yağar, nehri öfkeli bir sele dönüştürür, yolundaki her şeyi süpürür. Bu nehir Web 2.0’dır ve blok zincirlerinin fırtınası internet manzarasını çoktan değiştirmiştir. Peki geriye ne kaldı? Yağmur durduğunda ve seller azaldığında, kurumuş yapraklar süpürülmüşken, geniş bir verimli toprak parçası tarıma sunulmayı bekliyor.

Doğal ekosistem içindeki akışı ve birlikte çalışmayı kolaylaştıran nehir gitti. Aynı şey Web 3.0 için de geçerli, çeşitli sektörlerde büyüme görebiliyoruz, ancak yine de birbirleriyle büyük ölçüde uyumsuzlar. Ama ‘hey presto’ bunun için çalışmalarda zaten bir çözüm var.

Kaynak: https://medium.com/@Matzago/50-examples-of-how-blockchains-are-taking-over-the-world-4276bf488a4b

Çevirmen: Yağmur Daldal

1 Comment
  1. Blockchainlerin Dünyayı Nasıl Ele Geçirdiğine Dair 50’den Fazla Örnek - Etkin Kampüs

    […] Bu ve daha fazla blockchain yazısı için tıklayınız : https://www.blockchaineventcentre.com/2023/01/03/blockchainlerin-dunyayi-nasil-ele-gecirdigine-dair-… […]

Leave a Comment