2023 Potansiyel Metaverse Trendleri 

Facebook’un META olarak yenilenmesiyle Metaverse teknoloji tartışmalarının odak noktası oldu. 2022 Metaverse projelerinde artış ve  proje adaptasyonlarında yaygınlaşmaya şahit olduk. 

Ancak, yıl aksilikler olmadan geçmedi. Meta hisselerinde %75 düşüş ve son zamanlarda metaverse e ilişkin patent dolgularında düşüş olması bu konseptte şansını denemek hakkında eleştirileri üstüne çekti. 

Yine de metaverse alanında fırsatlar daha yeni oluşmaya başlıyor gibi görünüyor. 

2023 şirketlerinde bu hızla büyüyen sektörden kendine pay çıkartmaya çalışmasıyla metaverse de büyük ve hızlı gelişmelerin olacağına söz verir nitelikte. İşte gözünüzün üstünde olması gereken trendler: 

  • Oyun Sektörü 

Oyun endüstrisi metaverse ün potansiyelinin farkınd ave metaverse üzerine ağır yatırımlarda bulunuyor. 

Valueindex ve Meta Quest gibi VR sistemleri oyun platformlarının çok işini gördü.

VR gerçekten kişinin Oyunun içine girmesini sağlayan bir deneyim sunuyor. Bu oyuncuların asırlardır hayalini kurduğu bir şey  

VR oyun evreninin hala en görkemli zamanlarında olmadığını not etmek çok önemli. Metaverse oyunları MMO oyunlarına kıyasla hala ilkel grafiklere sahip . Büyük ve herkese açık bu dünya şuanki kol gücüyle olan işlerin yapabileceklerinin limitlerini zorluyor. Çip yapımındaki ilerlemeler gelecekte bu problemi çözebilir.  

  • Eğitim ve Çalışma 

Metaverse nasıl öğrendiğimizi değiştirebilir. Eğitimde VR öğrenciler sanal sınıflara ve simülasyonların içine girebildiği için daha bağlayıcı bir öğrenim deneyimi sunuyor. Bu trend şimdiden gerçek olmaya başlıyor işletme okulları VR ın öğrencilere gerekli yumuşak becerileri öğretmede potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyorlar şirketlerse bu trendde daha hızlı ilerleme gösteriyor ve VR ın öğrenmedeki potansiyelini kullanmaya başlıyorlar Microsoft hololens VR gözlüklerin yeni haline bir örnek karşılaması zor fiyatlarıyla bu başlıklar kurumsal çalışanlara pazarlamak üzerine üretildi şimdi dünyanın her yerinden şirketler çalışanları eğitmek için kullanıyorlar. 

  • Sanal Şehirler 

Sanal şehirlerin metaverse de yükselişini zaten görüyoruz. Umetaworld gibi projeler gerçek dünyanın replikası olan sanal şehirler oluşturuyor.Bu kullanıcıların 3D ortamda evlerinden ayrılmadan bir araya gelmelerini Ve etkileşime geçmelerini sağlıyor. Bu merkeziyetsiz projeler aynı zamanda kullanıcıların sanal dünyada kendi arsalarını ve NFT gibi kendi varlıklarına sahip olmalarına olanak sağlıyor. 

Dijital dünyayı değiştirmenin ötesinde bu projelerin gerçek hayatta somut efektleri olabilir. Mesela insanların ihtiyacı olan hizmetlere erişim geliştirilebilir. Şirketler şimdiden VR ın toplu taşımayı nasıl daha erişilebilir yapılacağını keşfetmekte. İyisiyle ve kötüsüyle hükümetler de bunları potansiyel acil ve güvenlik durumlarında İnsanları etmede kullanabilirler.Diğer gözlükler kullanıcıların artırılmış gerçeklik haritalarını daha kolay kentsel hareketlilik için kullanmalarını sağlayabilir gerçek zamanlı güncellemelerle kalabalık zamanlarda sanal şehirler böylesi hizmetlerin inşa edildiği bir platform olabilir. 

Öbür yandan metaverse  teknolojisinin geleceğini tahmin etmek imkansızdır dahası yüksek faiz oranları ve jeopolitik dengesizlik kısa vadede ümitleri zedeleyebilir. 

 Neden umursamalısın? 

Metaverse teknolojisi birçok endüstrinin gelecekte dönüşümünü sağlama potansiyeline sahip yeni işlerin ortaya çıkmasıyla birçok insanın kariyerinde değişimler olmasını sağlar ve önceden yaptıkları işleri yapanların işlerini eskitir bu aynı zamanda onların portföylerinide etkileyecektir yeni gerçekliğe adapte olmaya çalışan şirketler olarak hızlı büyüme ve yüksek kazançlar görülür. 

Alıntılanıp çevrilmiştir: https://dailycoin.com/potential-metaverse-trends/

Çevirmen : Yağmur DALDAL

Leave a Comment