Afetlerde Yapay Zeka (YZ), Blockchain ve Web3 Teknolojilerinin Kullanımı

  Merhaba sevgili okuyucu. Bu yazımızda “6 Şubat Depremi”,“Afetlerde Yapay Zeka (YZ), Blockchain ve Web3 Teknolojilerinin Kullanımı”nı ele alacağız. Gelin hep beraber bu teknolojileri kullanarak neler yapabilirdik ve önümüzdeki afetlerde şansımız varken neler yapabiliriz bunlardan bahsedelim.

6 Şubat Depremi

  ABD Jeoloji Ajansı (USGS) verilerine göre 6 Şubat’ta ilk deprem 04.17’de 7.8 büyüklüğünde ve 9 saat sonra saatler 13.24’ü gösterdiğinde 7.5 büyüklüğünde yıkıcı ikinci büyük deprem meydana geldi.

  Tablo 1’de de görebileceğimiz gibi aslında 2 büyük deprem dememiz yanlış, çünkü ilk büyük depremden itibaren 11 saat içinde en küçüğü 5.7 olmak üzere yedi farklı büyük ve orta-büyük deprem gerçekleşmiştir.

  Bu depremlerde hayatını kaybedenlerin mekanları cennet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

  Bu tür afetler doğa ve insan kaynaklı olabildiği gibi önlemler almak elbette bizlerin elinde. Eğer doğadaki depremlerin olmasını engelleyemiyorsak -yani fay hatlarını alıp taşıyamıyorsak- biz de bunlar için gerekli önlemleri almalı ve afet sırasında koordineli bir şekilde çalışmalıyız. Afetlerden önce, afet sırasında ve afet sonrasında yapılması gereken farklı şeyler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu süreçlerin hepsinde de kullanmamız gerektiğini düşündüğüm 3 ana şey var. Bunlar: Yapay Zeka (YZ), BlockChain ve Web3 teknolojileri.

Yapay Zeka

  Yapay Zeka’nın bizler için en büyük faydası depremlerden önce bölgedeki bilgilerin taranması ve analizi konusunda en önemli teknolojik araç olabilir. Bu sayede bölgelerdeki risk analizleri bizlere önceden bilgilendirebilir. YZ algoritmaları, afet bölgesindeki görüntülerden hasar tespiti yapabilir veya afet bölgesindeki hava durumu verilerini analiz ederek daha doğru tahminlerle arama kurtarma çalışmalarında büyük rol oynar. Afetler sırasında verileri kullanarak gerekli müdahale sıralamasını yapabilir, enkaz altındaki kişiler için durum analizlerini gerçekleştirebiliriz.

Blockchain ve WEB 3

  Blockchain, afet yönetimi ve insani yardım çabalarında veri güvenliği ve şeffaflık sağlamak için kullanılabilir. 6 Şubatta yapılan bağışların ve kaynakların güvenliği hakkında maalesef birçok olumsuz haber meydana gelmişti. Bu tür olayların oluşmaması, daha şeffaf ve izlenebilir bir teknolojinin kullanılması için Blockchain ve WEB 3’ün değerini o an görmüş olduk aslında. Blockchain, afet bölgesindeki yardım dağıtımı ve kaynak yönetimi konusunda bizlere yardımcı olacak. Örneğin, Blockchain tabanlı bir uygulama sayesinde, yardım malzemelerinin dağıtımını takip edebilir ve her bir yardım malzemesinin nerede olduğunu ve kimin aldığını kaydedebiliriz. Böylece, yardım malzemelerinin dağıtımı ve yönetimi daha şeffaf hale gelir. Web3 Teknolojisi, afet yönetimi ve insani yardım çabalarında da kullanılabilir. Web3 Teknolojisi, merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla, afet bölgesindeki yardım dağıtımını optimize eder. Web3 tabanlı bir uygulama, afet bölgesindeki ihtiyaçları takip edebilir ve yardım malzemelerinin dağıtımını optimize edebilir. Ayrıca, Web3 Teknolojisi, yardım malzemelerinin izlenmesi ve yönetimi için kullanılabilir.

  Sonuç olarak, doğal afetlerde teknolojinin önemi giderek artıyor ve bunları kullanmak zorundayız. Yapay Zeka, BlockChain ve Web3 teknolojileri gibi yenilikler, afetler öncesi, sırası ve sonrasında kullanılabilecek araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Yapay Zeka ile bölgedeki risk analizleri yapılabilirken, Blockchain ve Web3 teknolojileri ile de veri güvenliği ve şeffaflık sağlanarak yardım malzemelerinin dağıtımı daha etkin bir şekilde yönetebiliriz. Bu teknolojiler, afetlerde kayıpların en aza indirgenmesi ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesi için önemli bir rol oynamaktadır. Afet yönetiminde teknolojinin kullanımı, daha iyi koordinasyon, hızlı tepki ve daha etkin kaynak kullanımı gibi avantajlar sağlayabilir. Hep birlikte yaralarımızı sarmamız dileği ile.

Hakan Karagöz

KAYNAKLAR

Tablo-1: https://kriterdergi.com/dosya-deprem-ve-afet-yonetimi/uluslararasi-veriler-isiginda-6-subat-depremleri#:~:text=ABD%20Jeoloji%20Ajans%C4%B1%20(USGS)%20verilerine,ve%20orta%2Db%C3%BCy%C3%BCk%20deprem%20ger%C3%A7ekle%C5%9Fmi%C5%9Ftir.

Deprem verileri: https://www.usgs.gov/news/featured-story/m78-and-m75-kahramanmaras-earthquake-sequence-near-nurdagi-turkey-turkiye

1 Comment
  1. Afetlerde Yapay Zeka (YZ), Blockchain ve Web3 Teknolojilerinin Kullanımı - Etkin Kampüs

    […] Blockchain ile alakalı daha fazla içerik için: https://www.blockchaineventcentre.com/2023/03/09/afetlerde-yapay-zeka-yz-blockchain-ve-web3-teknoloj… […]

Leave a Comment