Hackathon Yarışmaları

Bir yazılım geliştiricisi, bir arayüz tasarımcısı veya bir bilgisayar programcısı mısınız? Kendinizi kanıtlamak veya yeni ekip arkadaşları bulmak mı istiyorsunuz? O halde bu yazımız tam size göre !

Hackathon Nedir?
            Hacking + Marathon kelimelerinden türemiştir. Öncelikle hackathonun ne olduğunu anlatarak başlamak en doğrusu olacaktır. Tek cümleyle açıklayacak olursak hackathon bir kodlama yarışmasıdır. Yazılım geliştirmecilerin, arayüz tasarımcılarının ve bilgisayar programcılarının katılabileceği; kendinizi tanıtıp geliştirebileceğiniz yeni ekip arkadaşları bulabileceğiniz ve çıkardığınız projeler sonucunda ödül alabileceğiniz, hatta bir iş sahibi bile olabileceğiniz bir yarışma türüdür. Şimdi tek cümlede toparlayalım. Ortak bir konuya ilgi duyan kişilerin sınırlı bir zaman içerisinden kendilerine verilen bir konuda ortaya ürün çıkartmaya çalıştıkları bir etkinlik, bir yarışmadır.

Hackathon Kelimesinin Ortaya Çıkışı

            Hackahton kelimesini ilk kez bağımsız olarak 1999 yılında OpenBSD ve SUN isimli ekipler kullanılmıştır.

Şirketler Neden Hackathon Düzenler?

  • Hackathon düzenleyen şirketlerin asıl amacı hem şirket içi hem sektörel sorunlara çözümler bulabilmek için ve işe alım öncesi yeni aday havuzu oluşturabilmek adına düzenli hackathonlar düzenlemektedirler. Örneğin Facebook şirketinin beğeni butonu bir hackathon yarışması sonucunda ortaya çıkmış ve kazanan ekibe ödül verilmiştir.
  • Siz de şirket içi hackathonlar düzenleyerek; yaratıcılığı destekleyebilir, yeni fikirlerin prototiplerini ürettirebilir, projelerinizde hız kazanabilir ve departmanlar arası iletişimi arttırabilirsiniz!
  • Eğer siz de en uygun yeteneklere en hızlı şekilde ulaşmak, şirket içi projelerinize yeni yorumlar getirmek, potansiyel projeleriniz için fikir edinmek, ürünlerinizin veya markanızın bilinirliğini arttırmak, sosyal sorunlara çözümler getirmek, veya inovatif düşünceyi teşvik etmek isterseniz dışarıya açık hackathonlar düzenleyebilirsiniz!

Katılmak İsteyenlere Gelecek Olursak !

            Hackathonu düzenleyen şirketler belirli dönemlerde bu etkinliklerini paylaşır. Ülkemizde özellikle bankalar ve büyük teknoloji şirketleri tarafından her sene hackathon düzenlenmektedir. Eğer konuyla ilgiliyseniz bu yarışmaları ve şirketleri takip etmelisiniz.

            Özetle katılımcıların projelerini şirketlere sunduğu ve sunum sonrasında jürilerin oylayarak kendilerine proje seçtikleri ve aralarından işe alım yaptıkları ve en nihayetinde kazananlara ödül verdikleri bir yarışmadır.

Selman ZİLELİ

Leave a Comment